Wybór wizażysty - jak go wybrać i jak się przygotować :)

0 Comments
Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Oczywistym faktem jest to, że każda chciałaby wyglądać i czuć się tego dnia wyjątkowo, najpiękniej jak się da :) Niewątpliwie poza bajeczną suknią ślubną i pięknym upięciem ważną rolę w budowaniu wymarzonego wizerunku pełni makijaż! :)

Ten ślubny powinien być inny niż wszystkie - na tyle delikatny, by panna młoda wyglądała naturalnie, ale jednocześnie na tyle intensywny, by pięknie prezentował się przed obiektywem. I co najważniejsze! Musi być trwały! Jednym słowem - perfekcyjny.

Wykonanie takiego makijażu samodzielnie nie jest łatwe nawet dla kogoś, kto co dzień maluje się do pracy i ma podstawową wiedzę na ten temat. Nawet jeśli posiada jakieś pędzelki i trochę kosmetyków, to na pewno nie są one profesjonalne i nie zagwarantują trwałości w dniu ślubu. A jeśli rzeczywiście poważnie interesuje się wizażem i ma kufer pełen kosmetyków świetnej jakości pozostaje kwestia stresu... 
Należy zadać sobie pytanie: Czy opanuję stres i będę w stanie wykonać sobie makijaż w dniu ślubu?

Właśnie od tego jest wizażysta :) Wykona profesjonalny makijaż, wysłucha, uspokoi, czasem nawet zostanie dłużej i pomoże w przygotowaniach :) Tylko jak wybrać odpowiednią osobę? 
W internecie pełno jest ogłoszeń: wizażystek, wizażystów, kosmetyczek, lub osób bez szkoły wybitnie uzdolnionych :) 

KWALIFIKACJE.

Kosmetyczka - Pamiętaj, że kosmetyczka, TO NIE JEST wizażystka! 
Kosmetyczka to osoba wykonująca zabiegi z zakresu kosmetyki leczniczej i pielęgnacyjnej. A o makijażu często wie tyle, co Ty. No chyba, że ma talent i jest samoukiem, albo ukończyła dodatkowy kurs wizażu, pamiętaj jednak, że kilkugodzinny kurs, to nie roczna szkoła. Często na kursie przekazują wiedzę dostępną na YouTubie, a praktyka ogranicza się do wykonania jednego, dwóch makijaży. To nie wystarczy!

Wizażysta - jeśli znalazłaś ogłoszenie wizażysty to znaczy, że zmierzasz w dobrym kierunku :) Pamiętaj jednak, że tytuł zawodowy to jedno, a umiejętności, to drugie. Zanim dokonasz wyboru warto przejrzeć portfolio i ewentualnie popytać znajomych, przeczytać opinie w internecie. Jednak pamiętaj, że opinie to nie wszystko - to, co komuś się spodobało, nie znaczy, że Tobie również się spodoba. A więc - najważniejsze to przejrzenie prac danej osoby. Nie musi być to profesjonalne portfolio (nie każdego na takie stać), zwróć jedynie uwagę na same makijaże, czy są w Twoim guście, jeśli nie - szukaj dalej :)

Osoba bez kwalifikacji - od razu mówię: nie neguję takich osób. Szczerze przyznaję, że nie raz przekonałam się, iż niektóre z nich są bardzo kreatywne i mogą wiele zaoferować. Jeśli znasz kogoś takiego, wiesz, że jest w tym świetna - super, możesz się do niej zapisać i skorzystać z usług. Ale jeśli nie znasz nikogo takiego, to nie polecam szukania w internecie.. Nigdy nie wiadomo na kogo trafisz... Jeśli się nie znasz, ona przekona Cię, że wykonała piękny i profesjonalny makijaż, a w dniu ślubu okaże się, że ten ,,profesjonalny makijaż" to jakaś pomyłka, bo po godzinie zniknie, albo na zdjęciach będzie się bardzo źle prezentował. 

WSPÓŁPRACA Z WIZAŻYSTĄ.

Gdy już wybierzesz odpowiednią osobę, umów się jak najszybciej, dobre wizażystki są rezerwowane nawet rok wcześniej :) Współpraca z wizażystą rozpoczyna się od spotkania na makijażu próbnym.
I nie widzę innej możliwości. Ja nie wykonuję makijażu ślubnego bez próbnego. Tutaj nawet nie ma dyskusji. Oszczędzanie na makijażu próbnym i pytania: "A po co?" Albo twierdzenia: "Szkoda pieniędzy.". Wprawiają mnie w osłupienie. Jeśli nie masz budżetu na makijaż ślubny to nie rób go wcale. Szanujący się wizażysta nie zgodzi się na wykonanie makijażu bez wcześniejszego spotkania. 
Tu nie chodzi o ,,naciąganie" jak to niektórzy twierdzą. 

Makijaż próbny to bardzo ważny element współpracy. Podczas spotkania poznajesz się z osobą, która będzie odpowiedzialna za Twój wygląd w dniu ślubu, powinnyście wtedy nawiązać nić porozumienia i wspólnie podjąć decyzję jak ostatecznie będzie wyglądać makijaż w dniu ślubu. Podczas spotkania wizażysta powinien dobrać typ i kolor podkładu odpowiedni do Twojej cery, oraz skompletować resztę kosmetyków niezbędnych do wykonania makijażu, by w dniu ślubu zaoszczędzić czas i przynieść tylko niezbędne kosmetyki. 

Pamiętaj, że makijaż próbny nie jest tylko dla wizażysty, ale też dla Ciebie:
Jeśli czujesz, że wizażysta chce na siłę przekonać Cię do swojej wizji, która nie przypadła Ci do gustu i ewidentnie widać, że dana osoba jest mistrzem jednego makijażu, poszukaj kogoś innego. Jeśli wykona makijaż nie tak, jak sobie tego życzyłaś, nie bój się i powiedz śmiało! Wizażyście też zależy, żeby efekt Ci się podobał i był taki o jakim marzyłaś :) Jeśli pomimo starań nie będzie mógł sprostać Twoim oczekiwaniom, a efekt nie będzie zadowalający, również powinnaś poszukać kogoś innego. Po to jest makijaż próbny, byś mogła świadomie zdecydować i być pewna, że w dniu ślubu otrzymasz dokładnie to, czego oczekiwałaś :-) 

Warto wykonać makijaż próbny w dniu jakiegoś święta rodzinnego, bądź przed imprezą, wtedy skorzystasz z makijażu realnie i przetestujesz jego trwałość :)

Makijaż ślubny - nie musisz się stresować, dzięki makijażom próbnym na pewno jest perfekcyjnie ,,zaprojektowany" i nie będzie wymagał poprawek :) Powinnaś umówić się na niego ok 2,5-3 godzin przed przyjazdem pana młodego. Sam makijaż potrwa od 1 do 1,5 godziny, w zależności od stopnia trudności i dodatków, np. sztuczne rzęsy, cyrkonie.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SPOTKANIA.

Jeśli nie masz konkretnej wizji makijażu ślubnego, warto przejrzeć zdjęcia w internecie. Wybrać kolor kształt, styl makijażu. To na pewno ułatwi Waszą współpracę :) Możesz też nie przygotowywać się do spotkania i poprosić wizażystkę o jej propozycje :)

Pamiętaj, by nie wykonywać depilacji wąsika tydzień przed wykonaniem makijażu!!! 
W miejscu wąsika kosmetyki mogą odmówić współpracy. Zmarnujesz swój czas i czas wizażysty, bo prawdopodobnie odmówi wykonania makijażu z wyżej wymienionego powodu.

Tydzień przed i dzień przed ślubem warto wykonać sobie w domu peeling drobnoziarnisty, 
(do kupienia w każdej drogerii za ok 2 zł) który oczyści skórę z martwego naskórka, dzięki niemu makijaż będzie się jeszcze dłużej trzymał :)

KOSZTY.

Cena zależy od kosmetyków na jakich pracuje wizażysta oraz jego samego - im bardziej znany i osławiony, im lepszą skończył szkołę, im większy ma staż, tym wyżej się ceni. Profesjonalny makijaż ślubny powinien kosztować minimum ok 90 zł, najdroższe ogłoszenie widziałam za 500 zł...Może się wydawać, że nawet 90 zł.to dużo. Pamiętaj, że profesjonalne kosmetyki są warte każdej wydanej na nie złotówki. Dzięki nim masz pewność, że makijaż będzie piękny i trwały. Gdyby wizażysta wykonywał makijaż za 50 zł. profesjonalnymi kosmetykami musiałby dokładać do interesu... :)
Nie daj się nabrać. Ceny typu 40 zł- 70 zł są atrakcyjne, ale na 90%  makijaż wykonywany jest drogeryjnymi kosmetykami, których nie można porównać jakością do tych profesjonalnych. Niska cena a dość dobre produkty w kufrze mogą świadczyć o niedoświadczeniu wizażystki, która w ramach praktyk albo za zdjęcia wykonuje makijaż dużo taniej, jeśli wiesz, że warto jej zaufać to możesz zaryzykować :)

Na dzisiaj to już wszystko :-) 
Mam nadzieję, że ten ,,krótki" poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł w wyborze odpowiedniej wizażystki/wizażysty :) Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tematu, śmiało napisz do mnie, z chęcią doradzę :)Może Cię też zainteresować:

Brak komentarzy:

Wypowiedz się! :)

NIE WYRAŻAM ZGODY NA KOPIOWANIE ZDJĘĆ, TREŚCI LUB INNYCH ELEMENTÓW STRONY.